AktualnościNauczanie_1-3Nauczanie_4-8

Dzień bez samochodu

Kiedy w 1886 roku w Niemczech powstał pierwszy automobil, zaprojektowany przez Karla Benza, nikt nie przypuszczał, że niewiele ponad 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard aut. Choć samochód bezsprzecznie zrewolucjonizował świat, przy okazji również nieco utrudnił wszystkim życie. Pomysł Dnia bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej i jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Celem obchodów jest promowanie ekologicznych środków transportu oraz uświadomienie społeczeństwa o negatywnych skutkach nadmiernego korzystania z samochodów.

Społeczność naszej szkoły już od kilku lat włącza się do tej pożytecznej akcji: wywieszane są apele o zrezygnowanie tego dnia z jazdy samochodem i przybycie do szkoły pieszo, rowerem lub na hulajnodze. Dodatkową zachętą do udziału w tym przedsięwzięciu, była wystawa plakatów okolicznościowych, pomysłowo i starannie wykonanych przez naszych uczniów. Na zajęciach szkolnych obejrzeliśmy filmy i dyskutowaliśmy o tej ważnej inicjatywie.

Obserwując okolice podwórka szkolnego można stwierdzić, że nasi uczniowie bardzo chętnie wybierają ekologiczne formy docierania na zajęcia, dając wzór do naśladowania innym nie tylko tego dnia, ale każdego innego wybierając spacer, rower czy hulajnogę.